Ürünler

Anasayfa/ Ürünler/ Geleceğiniz (bes)/ Katkı Paylarının Yatırıma Yönlendirilmesi
Katkı Paylarının Yatırıma Yönlendirilmesi
Katkı Paylarının Yatırıma Yönlendirilmesi

Emeklilik şirketleri ödediğim katkı paylarını hangi yatırım araçlarında değerlendirir? 
Emeklilik şirketleri, içlerinden tercih yapabilmeniz için en az 3 emeklilik fonu kurmak zorundadır. Birikimlerinizin, emeklilik şirketinin fonları arasından seçeceğiniz fonlarda, istediğiniz oranlarda değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. 

Emeklilik yatırım fonları içerisindeki yatırım araçları; 

a. Nakit, vadeli ve vadesiz mevduat
b. Borçlanma araçları (ters repo dahil) ile hisse senetleri
c. Kıymetli madenlere ve gayrimenkule dayalı varlıklar
d. Repo işlemleri
e. Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri
f. Borsa para piyasası işlemleri
g. Yatırım fonu katılma belgeleri
h. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen ve kamuya ilan edilen diğer para ve sermaye piyasası araçları olabilir.

ING EMEKLİLİK’in sunduğu 8 adet Emeklilik Yatırım Fonu ile ilgili detaylı bilgilere Emeklilik Yatırım Fonları Kamuyu Sürekli Bilgilendirme Platformu bölümünden ulaşabilirsiniz. 

Emeklilik yatırım fonu nedir? 
Emeklilik yatırım fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ödenen katkı paylarının yatırıma yönlendirildiği bir yatırım fonudur. Emeklilik şirketleri tarafından kurulur. 

Paranızın değerlendirildiği fonlar, bu işin uzmanlarınca yönetilmelidir. Bu nedenle emeklilik şirketi, fonların yönetimi için portföy yönetim şirketleri ile işbirliği yapar. 

Yatırım fonlarında çeşitli yatırım araçları ağırlıklı olarak bulunabilir. Örneğin fonun %80inden fazlası kamu borçlanma araçlarından oluşuyorsa kamu borçlanma araçları fonu, likit yatırım araçlarından oluşuyorsa likit fon olarak adlandırılır. 

Emeklilik yatırım fonunun diğer yatırım fonlarından farkı nedir? 
Bu fonlar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ödenen katkı paylarının değerlendirilmesi ve işletilmesi amacıyla özel olarak kurulur. Sadece Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giren kişiler tarafından satın alınabilir. 

Katkı paylarının emeklilik planındaki fonlar arasında dağılımı ne sıklıkta değiştirilebilir? 
Bireysel emeklilik hesaplarınızdaki birikimlerin ve ödenen katkı paylarının fonlar arasındaki dağılım oranlarını veya tutarlarını, bir yılda azami 6 kez değiştirilebilirsiniz. 

Emeklilik şirketinin kurduğu emeklilik fonları nasıl yönetilir? 
Emeklilik fonları emeklilik şirketinin anlaşma yaptığı, konusunda uzman portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilir. Böylece birikimlerinizin en iyi şekilde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. ING Emeklilik  A.Ş. olarak emeklilik yatırım fonlarımız ING Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilmektedir. 

Katkı payları ödenmezse ne olur? Ödemelere ara verebilir miyim? 
Emeklilik sözleşmesine göre ödenmesi öngörülen katkı payının vadesinde ödenmemesi veya öngörülen katkı payı tutarından daha az bir ödeme yapılması halinde ödemeye ara verilmiş olur.

Bir yıldan fazla ödemeye ara vermeniz durumunda, bireysel emeklilik hesabınıza ilişkin olarak Emeklilik Gözetim Merkezi’ne ve Saklayıcı Kuruluş’a şirket tarafından ödenen sabit giderler, bireysel emeklilik hesabınızdaki birikimlerden indirilebilir.

Ödemeye ara verdikten sonra tekrar katkı payı ödemeye başlamanız durumunda, ödenen tutar ödemenin yapıldığı aydaki katkı payı ödemesi olarak kabul edilir. 

Emeklilik sözleşmesine göre ödenmesi gereken katkı payını aşan ödemeler, ödeme tarihinden itibaren on iki aylık dönemde ödenmesi gereken katkı paylarından mahsup edilebilir veya yazılı olarak talep etmeniz halinde ödeme tarihinden önceki on iki aylık döneme ait ödenmemiş katkı paylarına mahsup edilebilir.

Katkı payları nasıl ödenir? 
Katkı payı ödemeleriniz kredi kartınızdan veya banka hesabınızdan otomatik çekilebileceği gibi eft - havale , posta çeki yoluyla ya da bankadan nakit olarak da yapabilirsiniz.Katkı paylarının ödenmesi ile ilgili detaylı bilgiye web ana sayfamızda yer alan Bireysel Emeklilik Ödemeleriniz İçin seçeneğinden ulaşabilirsiniz. 

Ödenen katkı payı ne zaman yatırıma yönlendirilir? 
Ödemiş olduğunuz katkı payları emeklilik sözleşmenizin yürürlüğe girmesinden sonra ve katkı payınızın şirket hesaplarına intikalini takip eden en geç ikinci iş gününde tarafınızdan belirlenen fonlar için gerekli talimatlar verilerek yatırıma yönlendirilir. 

Emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden önce şirket hesabına intikal eden ve sözleşme yürürlüğe girdikten sonra katkı payı olarak değerlendirilecek giriş aidatı dışındaki ödemeleriniz en geç ikinci iş gününde ING Emeklilik A.Ş. Likit Emeklilik Yatırım Fonu’nda değerlendirilir. 

Ödemeye ara verildiğinde sözleşmenin getirdiği güvenceler o dönem için de geçerli olacak mı? 
Bireysel emeklilik sözleşmesinin getirdiği güvence emeklilik ve birikim güvencesidir. Ödemelere ara verilmiş olsa bile sistemde bulunan birikiminiz seçmiş olduğunuz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmeye devam edecektir. Ancak katkı payı ödenmeyen süre emekliliğe hak kazanılması için gereken sürenin hesabında dikkate alınmaz. Bu dönem içinde vefatınız durumunda da, ödemelerin devam ettiği dönemde olduğu gibi, sistemdeki tüm birikimler yasal kesintiler yapıldıktan sonra sözleşmenizde belirtilen lehtarlara veya kanuni varislerinize ödenir. 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde katkı payları üzerinden ne kadar kesinti uygulanır? 
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yapılabilecek tüm kesintiler bireysel emeklilik mevzuatında üst sınırlar ile belirlenmiştir. 

Emeklilik sözleşmesinde belirtilen esaslar dahilinde; 

a) Bireysel emeklilik hesabına yapılan katkı payları üzerinden azami yüzde sekiz oranında yönetim gideri kesintisi alınabilir. 

b) Fon net varlık değeri üzerinden hesaplanmak suretiyle günlük azami yüz binde on oranında fon işletim gideri kesintisi alınabilir. 

c) Bir yıldan fazla ödemeye ara vermeniz durumunda, bireysel emeklilik hesabınıza ilişkin olarak Emeklilik Gözetim Merkezi’ne ve Saklayıcı Kuruluş’a şirket tarafından ödenen sabit giderler, emeklilik planında belirtilmek kaydıyla bireysel emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizden indirilebilir. 

d) Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ilk defa katılmanız sırasında veya yeni bir bireysel emeklilik hesabı açtırmanız halinde, sizden, teklif formunun imzalandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin yarısını aşmamak üzere giriş aidatı alınabilir. 

Emeklilik planlarımızda uygulanan kesintiler ile ilgili detaylı bilgiye Müşteri İletişim Merkezimizi 0212 526 81 12 arayarak veya Bize ulaşın  formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Hemen Teklif Al
Yeni ürün ve kampanyalar hakkında bilgilendirilmek istiyorum.
TEKLİF ALIN

Sağlığınızın ne kadar önemli olduğunu düşünün.

Gerisini düşünmeyin! Sağlığım Tamam Sigortası

İletişim Bilgilerimiz

TAHTAKALE CADDESİ MENEKŞE HAN NO:21 KAT: 3 D:39-40 EMİNÖNÜ / FATİH - İSTANBUL

Tel. +90 (212) 526 81 12 (pbx)

E-Bülten Kayıt

Bültenimize abone olarak gelişmelerden habedar olabilirsiniz.